Амбицията на читалище „Възраждане“ е да утвърди мястото си на културен и информационен център в съвременното социално-културно пространство. Основа на успешната работа е съчетаването на традицията със съвременните изисквания.
Читалището разполага с библиотека с 18х. тома. Библиотеката е широко профилна – детска и ученическа литература и учебни помагала, художествена литература, справочна литература и енциклопедични издания, техническа литература. Библиотечният фонд се обновява ежегодно с около 100–200 нови книги. Библиотеката разполага с компютър, скенер и копирна машина. Въведен е библиотечен софтуер „Кобис”. Електронен каталог. Свободен достъп до интернет.
Библиотекар: Снежанка Коларова
Ръководител: Виолин Неделчев
Ръководител: Ваня Лилова
Ръководител: Велизар Николаев
Ръководител: Нели Петрова
Ръководител: Петър Герзилов
Ръководител: Симона Самарджиева
Ръководител: Борис Петров
Диригент: Естир Шишкова
Ръководител: Нелина Иванова
Ръководител: Васко Мавриков
Ръководител: Венелина Миланова
Ръководител: Таня Гигова
Читалището разполага с етнографска сбирка. Ежегодно част от сбирката се експонира в изложба, която се открива в деня на Шопски събор и остава отворена за посетители още 10 дни. Изложбите са тематични – облекло, бит, шопска шевица, фотоизложби за историята на Подуяне и др.
Читалището организира и провежда ежегодно традиционния фестивал на шопския фолклор – Шопски събор. В програмата се включват над 150 индивидуални и колективни изпълнители на шопски танци, песни, музика и хумор от читалищата в София и околностите ѝ. Съборът се провежда в първата събота или неделя на месец юни, от 10:30 ч. и се посвещава на деня на основаването на читалище „Възраждане” – 03.06.1928 г.
През 2004 г. читалището издаде, макар и в ограничен тираж, книгата „История на Подуяне”. Тя се продава само в читалището – по време на Шопски събор – на преференциална цена, а в останалото време – на редовна цена.
Книгата е предназначена за ценители и заинтересовани лица. В нея е разгледана историята на нашия квартал от енеолита до наши дни. Богато илюстрирана с цветни и черно-бели снимки, родови схеми, стари карти и др., тя е увлекателно четиво за всеки съкварталец, а и не само за него.
Ежегодно в Салона на читалището се провеждат множество концерти, театрални представления, годишни и класови продукции на всички школи и състави, в които се обучават над 240 деца, както и срещи и тържества. Салонът и залите са отворени и за външни продуценти, които желаят да реализират свои проекти в областта на културата, изкуствата и образованието – в полза на гражданите на квартала.
Читалището осъществява партньорства и съвместна дейност с организации и физически лица в различни културни и образователни инициативи.
Събитието се състоя на 02.11.2021 г. в салона на читалището. Слово, с което се обосновава изборът на проф. Топалов, преглед на по-значимите му литературни произведения и позицията му за защита на българския национален интерес, произнесе председателят на читалището Росен Велчев.
изтегли от тук
Реч при връчване на наградата „За значим принос към българското общество“ за 2019 г., с лауреат Негово Светейшество Неофит, Патриарх Български и Митрополит Софийски, Софийска Света Митрополия, София, 17.12.2019 г.
изтегли от тук
Реч при връчване на първата награда „За значим принос към българското общество“ с лауреат Мая Манолова, омбудсман на Република България
Народно читалище „Възраждане 1928“, София, 27.11.2018 г.
изтегли от тук
Курсът по езикова култура в читалище „Възраждане“. Участниците придобиват умения за създаване и възприемане на различните текстове.
Школата предлага обучение по пиано, китара, цигулка и солфеж.